توسعه فردی

۴ دلیل برای اینکه چرا توسعه شخصی باید یک اولویت باشد

توسعه فردی

با پیشرفت زندگی، شما با شرایط مختلف، محیط های در حال تغییر و نقش های جدیدی مواجه می شوید که نیاز دارید خود را با آنها وقف دهید. یک برنامه توسعه فردی به شما کمک می کند تا فشارهای ناشی از تغییرات و چالش های مداوم را کنترل کنید، بنابراین شما به خوبی برای بهتر شدن در تمام زمینه های زندگیتان آماده می شوید.
توسعه شخصی یک فرآیند برای شناسایی استعداد های شخصی ما است به این صورت که اول از همه ما باید خودمون و استعدادهایی که داریم را بشناسیم . اگر با نشناختن استعداد هامون شروع کنیم به بی راهه رفتیم .حالا که استعدادهایی که داریم رو شناختیم هدف های مورد نظرمان رو شناسایی می کنیم و سعی می کنیم با برنامه ریزی بهشون برسیم .
به چه دلیلی ما باید خودمون رو توسعه بدیم و رشد کنیم !

 

۱ – برنامه توسعه فردی کمک می کند که به صورت معقول و منطقی از منطقه امن خود ( Comfort Zone ) خارج شوید

همه ما تجربه رکود و یکنواختی و تکرار را چه در محیط کار و چه در برنامه های شخصی داشته ایم . از جایی که ذات انسان نیاز به تجربه های جدید دارد، وقتی به صورت تکراری هر کاری را انجام می دهیم چه در این کار ناموفق باشیم و یا حتی موفق هم باشیم باعث کسالت و خستگی ما می شود. با یک برنامه توسعه فردی می توانیم فضای خارج منطقه امن را شناسایی کنیم و با برنامه ریزی از منطقه ام خارج شویم و به اهداف جدید خود برسیم .

لطفا به فایل صوتی Comfort Zone و خروج از آن گوش کنید تا بیشتر در مورد Comfort Zone اطلاعات کسب کنید

 

۲ – نقاط مثبت و تواناییهای شما را گسترش می دهد

برنامه توسعه فردی نه تنها به بهبود نقاط ضعف کمک می کند، بلکه می تواند به شما کمک کند که نقاط قوت خود را بهبود دهید. با در نظر گرفتن زمان برای تمرکز بر پرورش و استفاده بیشتر از نقاط قوت خود، شما از خوب بودن در برخی چیزها به عالی بودن در آن می رسید. شما می توانید با توسعه مهارت هایی که از قبل در آن خوب هستید، به پتانسیل خود رسیده و به رشد عالی دست یابید.

 

۳ – اعتماد به نفس شما را بالا می برد

ما هر گامی که برای یادگیری یک مهارت جدید بر می داریم در اصل یک گام برای بیشتر کردن اعتماد به نفس مان بر داشتیم . هنگامی که به یک هدف خاص دست یافتید، مهارت دیگری کسب کردید یا حیطه خاصی از زندگی خود را توسعه دادید، طبیعتا در مورد خودتان احساس خوبی خواهید داشت. هرچه زمینه های بیشتری از زندگی که در آن اعتماد به نفس ندارید را دنبال کنید، می توانید اعتماد به نفس خود را بیشترکنید.

 

۴ – خودآگاهی شما را بهبود می بخشد

توسعه فردی تا حد زیادی به خودآگاهی مرتبط است. این موضوع به شما فرصت می دهد تا به حوزه های زندگی خود که نیاز به بهبود دارند، نگاه های صادقانه ای داشته باشید. از طریق این روند، شما می فهمید که واقعا چه کسی هستید، ارزش های واقعی چه هستند و جایی که می خواهید زندگی کنید را می شناسید. هنگامی که از طریق این فرآیند پیش بروید، خودآگاهی و را بهبود می بخشید.

 

 

هنگامی که تکامل شخصی را دنبال میکنید، به نکات زیر توجه نمایید:

  • بمنظور دستیابی به اهداف، به دنبال نقاط ضعفی باشید که نیاز به بهبود دارند.
  • فرصت های مختلف برای بهبود ضعف ها را شناسایی کنید.
  • یک طرح عملیاتی  برای بهبود ضعف ها را پیدا کنید.
  • برای پرورش نقاط قوت خود وقت بگذارید.
  • نتایج پیشرفت خود را ثبت کنید.
  • بررسی کنید که نتایج چقدر به اهداف اولیه شما نزدیک است.

مسیر بهبود فردی در اصل یک مسیر یادگیری مستمر است . این امر به شما امکان می دهد تا نقاط قوت و ضعف خود را ارزیابی کرده و روی آنها کار کنید. به یاد داشته باشید، توسعه فردی می تواند در تمام زمینه های زندگی به شما کمک کند. مزیت آن این است که ، مادامی که مهارت های شما در حال رشد است، بعنوان یک شخص رشد می کنید، خودآگاهی خود را بهبود و اعتماد به نفس تان را افزایش می دهید.

دیگران درباره این پست چه می گویند؟ (2 نظر)

نظرتان را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×