تفکر سیستمی

مردم ژاپن چه کاری کردند که اقتصاد سوم جهان شدند؟

تفکر سیستمی

اولین لحظه که این تصویر را دیدم یاد دوتا از سوال های همیشگی خودم افتادم ، چرا اینقدر ما با هیجان با مسائل و موضوعاتی که داریم روبرو می شویم ؟ و این حجم شهوت دنبال مقصر گشتن از کجا در ما به وجود آمده ؟

ژاپن بازی دو هیچ برده رو به صورت کاملا دراماتیک باخت . فوتبالیست های ژاپنی به رخت کن رفتند اونجا رو تمیز کردند و به زبان روسی روی یک تکه کاغذ نوشتند “  از میزبانی شما متشکریم   ”  . روی سکو ها هم تماشاچیان ژاپنی همین رفتار را تکرار کردند و سکو ها را طبق عادت همیشگی شان تمیز کردند .

تفکر سیستمی

تفکر سیستمی

 

یکی از نقاط قوت ژاپنی ها که زیر سایه پر کاری آنها دیده نشده این است که عمیقا دنبال خود مشکل و راه حل  هستند تا اینکه دنبال باعث بانی مشکل باشند، البته که فرد خطا کار بسته به میزان مسئولیتی که دارد تنبیه می شود .  همین روحیه سازندگی بود که بعد از هزینه های سنگینی که در جنگ دوم جهانی دادند بخصوص بعد از بمباران هیروشیما و ناکازاکی توانستند باز به زندگی بازگردند و جایگاه بالایی را در اقتصاد جهانی پیدا کنند در صورتی که منابع طبیعی چندان زیادی هم ندارند .

یکی از ابتدایی ترین اصول مدیریت این است که وقتی واقعه ای رخ می دهد ٫ هیجان و احساسات را از پدیده  جدا کنیم و شروع کنیم به تفسیر و دیدن دوباره ماجرا . فقط در این صورت است که می شود درست قضاوت کرد . اگر آن اتفاق یک مشکل بود برایش یک راه حل پیدا کنیم  و مشکل دیگر تکرار نشود .

از جایی که ما ملت پر هیجانی هستیم وقتی با یک پدیده روبرو می شویم ( می تونه افزایش قیمت ارز و دلار باشه ٫ نا داوریِ بازی ایران و آرژانتین باشه و یا حتی زلزله کرمانشاه باشه و کلی ماجرای دیگه ) به هیجانی ترین شکل ممکن شروع به پیدا کردن مقصر می کنیم  ٫ بدون توجه به اینکه کاری که ما انجام می دهیم چه کمکی به حل مشکل می کند و چه دست آوردی دارد .

معمولا بعد از کم شدن هیجان اون واقعه موضوع به مرور کم اهمیت می شود تا اینکه یکبار دیگر تکرار شود و ما دوباره فوران کنیم و این سناریو مدام برای ما درحال تکرار شدن است .

کلام آخر اینکه ما ایرانی ها و ژاپنی ها سرگذشت و تاریخ کاملا متفاوتی داشتیم که باعث شده اینقدر رفتار و عملکرد متفاوتی داشته باشیم . اما در این هم شکی نیست که رفتار و عملکرد متفاوت امروز ما آینده متفاوتی برای  ما ایجاد خواهد کرد .

دیگران درباره این پست چه می گویند؟ (1 نظر)

نظرتان را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×