توسعه فردی

مدیریت پروژه های شخصی (اهداف فردی)-قسمت اول

مدیریت پروژه های کوچک و شخصی - قسمت اول

مدیریت پروژه های شخصی (اهداف فردی)-قسمت اول

مقدمه

همه ما با توجه به اهدافی که در ذهن خود برای رسیدن به زندگی مطلوب و مورد انتظارمان داریم. باید مجموعه ای از کارها را انجام دهیم و پروژه های شخصی (اهداف فردی) را مدیریت نماییم. به زبان ساده تر برای موفقیت هایی که در طول عمر خود آرزوی آنها را داریم، باید تلاشهایی انجام دهیم. به عنوان مثال برای پیشرفت شغلی باید یک مهارت نرم افزاری و مکاتبات به زبان انگلیسی را یاد بگیریم. یا دکوراسیون محل کسب خود را نو کنیم و یا تجهیزات کسب و کار خود را بروز کنیم. همه این موارد نیاز به مدیریت پروژه های شخصی (اهداف فردی)-قسمت اول را بیش از پیش نمایان می سازد.تعریف پروژه

منظور از پروژه شخصی چیست؟

اگر بخواهیم کمی علمی تر در این باره صحبت کنیم . می توان گفت؛ ما برای رسیدن به اهداف خود باید مجموعه کارهای مرتبط به هم را انجام دهیم که زمان های معینی دارند و منابع مورد نیاز برای انجام آنها معمولا با محدودیت مواجه هستند. به این مهم در یک کلمه پروژه گفته می شود. معمولا هر وقت ما واژه پروژه را می شنویم تصویری که به نظرمان می رسد پروژه های صنعتی و عمرانی است در صورتی که برای من که تولید کننده محتوا آموزشی هستم خرید یک دستگاه میکروفون و کارت صدا هم می تواند به عنوان یک پروژه تعریف شود. البته این پروژه، همان پروژه شخصی برای رسیدن به اهداف فردی است. مثلا برای فردی که می خواهد نمره ایلتس۶ بگیرد هم قضیه به همین صورت است. حالا ما باید فرایند مدیریت پروژه  کوچک را انجام دهیم .

پس تا اینجا متوجه شدیم پروژه می تواند بسیار کوچک و شخصی باشد و یا در حدی بزرگ باشد که در سطح ملی یا جهانی مورد توجه قرار بگیرد مانند یک نیروگاه برق و یا یک پالایشگاه پتروشیمی.

مدیریت پروژه های کوچک و شخصی - قسمت اول

پروژه چه ویژگی هایی دارد ؟

محدودیت در زمان انجام دارد(یک زمان شروع و یک زمان پایان دارد) . البته منظور این نیست که نتیجه پروژه پایان می یابد. مثلا فرض کنید من شرکت در کنکور کارشناسی ارشد MBA را به عنوان یک پروژه تعریف کردم در اصل روز کنکور پروژه من تمام شده اما نتیجه آن که جواب کنکور هست، برای همیشه ثابت است.

منحصر به فرد است . برگردیم به مثال کنکور کارشناسی ارشدMBA ، ‌شاید اینطور فرض کنید که کنکور یک فرایند تکراری است و هر سال تکرار می شود. اما واقعیت این است که هر سال دانش ما تغییر می کند، ممکن است منابع تغییر کند، ‌سرعت یادگیری من با توجه به تکراری بودن نسبت به سال گذشته متفاوت است و از همه مهمتر رقابت کنکور ۹۷ با کنکور ۹۸ متفاوت است چون شرکت کنند گان متفاوتی دارد.

محدوده پروژه باید قابل تعریف باشد . یکی از مهم ترین قسمتهایی که می تواند در موفقیت یا شکست یک پروژه تاثیرگذار باشد. شناسایی محدوده پروژه است، یا بطور واضح تر مجموعه ای از مسئولیت ها و وظایفی که باید بپذیریم و انجام دهیم تا پروژه با موفقیت به اتمام برسد . شناسایی محدوده پروژه از اون جایی حیاتی است که منابع ما محدود است.

یعنی اگر محدوده پروژه درست تعریف نشود منابع محدود صرف فعالیت های بی ربط می شود و پروژه نیمه کاره رها می شود. یک مثال از نشناختن درست محدوده پروژه، مربوط به افتتاح پروژه فرودگاه بین المللی امام خمینی است.  هزینه افتتاح فرودگاه امام خمینی در سال ۱۳۸۲ یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان بود در صورتیکه برآورد هزینه برای آن بسیار کمتر از این مبلغ اعلام شده بود. برای درک بهتر این مبلغ اگر شاخص را قیمت یورو در نظر بگیریم و تبدیل کنیم به نرخ امروز (تیرماه ۱۳۹۷) می شود چیزی حدود ۱۶ میلیارد تومان است.

این هزینه فقط مربوط به روز بازگشایی فرودگاه می باشد. مثال بالا برای این یاد آوری شد. که عدم شناخت صحیح و درست تعریف نکردن محدوده پروژه می تواند چقدر بحران زا باشد . این یک پروژه ملی بود که معمولا از طرف بودجه های دولتی پشتیبانی می شود و توقف هم در پروژه ایجاد نمی کند( البته یکی از مهمترین دلایل تاخیرات پروژه های کشور می باشد). صحبت ما اینجا از پروژه های کوچک شخصی است با منابع محدود! که کوچکترین انحرافی از هدف اصلی می تواند بحران ایجاد کند و کلا پروژه شخصی ما را به نابود کند.

و نکته اخر

کاملا واضح است افرادی که مدیریت بهتری بر روی پروژه های شخصی خود داشته باشند. بهتر و بیشتر به اهدافشان دست می یابند و موفقیتهای بیشتری را کسب می کنند. از آنجا که در طول عمر هر فرد زمان و توان مالی (منابع) برای صرف در پروژه ها محدودیت دارد ؛ هر فرد باید برای اهداف زندگی خود پروژه هایی را تعریف کند. به دانش مدیریت پروژه های شخصی (اهداف فردی)-قسمت اول تسلط پیدا کند.

سپس با کمک برنامه ریزی یک نقشه کلی از کارهای هر پروژه در بازه های زمانی معین و منابع مورد نیاز آنها را تهیه نماید. تا بتواند حداکثر استفاده از زمان و منابع خود برای رسیدن به اهداف زندگی را داشته باشد.

گام هایی که یک پروژه برای انجام باید طی نماید بطور خلاصه شامل؛ فرآیندهای شروع پروژه، فرآیندهای برنامه ریزی پروژه، فرآیندهای انجام پروژه، فرآیندهای نظارت و کنترل پروژه و فرآیندهای خاتمه پروژه می باشد. که هرکدام از این فرآیندها و نیز اهمیت هر یک از آنها در پستهای بعدی بطور کامل آموزش داده خواهد شد.

دیگران درباره این پست چه می گویند؟ (4 نظر)

نظرتان را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×