توسعه فردی

آیا می دانید شغل و حرفه تفاوت دارند؟

کار

تفاوت شغل و حرفه

وقتی به شغلی فکرمی کنم یعنی به وظایفی که باید الان، امروز و این هفته آنها را انجام دهم فکر می کنم. با یک قدم برگشت به عقب در هر شغلی می شود شروع، میانه و انتهای کاری که می توانید انجام دهید را دید. در مقابل حرفه ماجرای متفاتی است که شروعی دارد اما اینکه از چه مسیرها و جاده هایی برای رسیدن به انتهای آن عبور خواهیم کرد، می تواند کاملا از جایی که شروع کردیم متفاوت باشد. درحالی که یک شغل می تواند یک رویداد منفرد تلقی شود اما حرفه قله ای است که از چندین شغل، رویداد و تغیراتی که ما را در طول زمان تعریف و شکل داده، تشکیل شده است.

اما مایی که مدام درگیر مسابقه بهترین بودن و تمام کردن وظایف مان هستیم می توانیم گاهی از مسیر حرفه ای که می خواهیم در آن باشیم چشم بپوشیم و روی شغلی که می خواهیم پیدا کنیم، یک شغل درست ، با جدیت چسبیدن به یک شغل ، کار در آن شغل، تا دیر وقت به خاطر آن شغل بیدار بودن و .. تمرکز کنیم.

اما چیزی واقعا باید روی آن تمرکز کنیم این است که شغل فعلی ما با مسیر حرفه ای و اهداف ما در یک راستا هستند یا نه؟!   شغل ما تعریف کننده خود واقعی ما نیست. شغل کاری برای اتمام یک وظیفه محول شده به ماست. ما در جلسه ای شرکت می کنیم، تعمیراتی برای کسی انجام می دهیم، اشپزی می کنیم و ..

یک شغل می تواند کوتاه و یا بلند مدت باشد که همیشه یک آغاز، میانه وانتهایی دارد. در طول زمان شغل های ما تبدیل به تعریف ما از کسی که هستیم و هر آنچه بدست اورده ایم می شوند. وقتی با فرد جدیدی آشنا می شویم ناخودآگاه به این سوال می رسیم که “کارتون چیه؟“ که ما هم در جواب عنوان شغلی که در حال حاظر داریم را بیان می کنیم. گفتن اینکه من کار X را برای شرکت Y انجام می دهم و Z سال است که در آنجا هستم کار راحتی است و براحتی می توانیم بحث مان را ادامه بدهیم و در مورد چیز های دیگر صحبت کنیم. اما وقتی کمتر در مورد کاری که انجام می دهیم صحبت کنیم و به جای آن در مورد کارهایی که کرده ایم و جایی که به سمت آن در حرکت هستیم صحبت کنیم، سناریویی کاملا متفاوت است. یکدفعه تمام مکالمات ما از شغل به حرفه ما تغییر خواهد کرد. اگر می خواهید که شما را با شغلی که در آن هستید تعریف نکنند، پس حرف زدن در مورد شغلی که شما را تعریف می کند را متوقف کنید و در مورد حرفه خود حرف بزنید.

حرفه ما مسیر ماست

شغل ها و حرفه ها تا حدودی باهم رابطه همزیستی دارند و نمی توان یکی را بدون دیگری داشت. شغل ها فرصت هایی هستند که مسیر حرفه ای ما را تعریف می کنند، به ما اجازه می دهند که چیز های جدیدی را تجربه کنیم، پیروز شویم ، شکست بخوریم و با اینها آموخته های خود را تکمیل کنیم. حرفه ها مجموعه ای از فرصت ها هستند که مسیری را برای ما ایجاد می کنند تا از شغل خود فراتر رفته و از خودمان بپرسیم:

به کجا می خواهیم برویم؟

به چه چیزی می خواهم دست پیدا کنیم؟

از چه شغل هایی بیشتر لذت می بریم تا بیشتر انجام دهیم؟

چگونه می توانیم خودمان را در زندگی حرفه ای بهتر کنیم؟

چرا اینکار را انجام می دهیم؟

از شغلی به شغل دیگری پریدن برای یادگیری، رشد و حرفه ای شدن امری کاملا طبیعی است اما ما همیشه باید به مسیری هم که در آن هستیم آگاه باشیم و مطمئن باشیم که شغل هایی که انتخاب می کنیم با جایی که می خواهیم برسیم، در یک راستا هستند.

آنها کی بهم می رسند؟

اگر هر روز از انجام کار در شغلی که هستید به خانه برمیگردید و از فعالیت های در طول روز تحت فشار هستید و اصلا به اتفاقات بعدی که انتظارتان را می کشند توجه نمی کنید و کاری که کردید به نوعی هدردادن عمر می دانید، این نشانه ای است که می گوید شغل فعلی شما با مسیری حرفه ای که می خواهید در آن قدم بردارید در یک راستا نمی باشند. آیا این موضوع به این معنی است که شغل خودتان را کنار بگذارید؟ جواب به چیزهایی که شغل شما برایتان فراهم می کند و ارزش آن در پیشبرد شما در حرفه دلخواهتان، بستگی دارد. اگر اینطور نیست، احتمالا وقت رفتن است. اما اگر فکر می کنید شغل شما در مسیری که میخواهید قرار دارد پس راهی برای رهایی از فشار روحی و فکر های آزار دهنده خود پیدا کنید و یکبار دیگر سعی کنید شغلتان را جذاب و اشتیاق آور کنید.  وقتی ما مسیر حرفه خود را تطبیق نمی دهیم، می بینیم دور از حقیقت نیست که ما از شغلی به شغل دیگر میرویم با این این امید که شغل بعدی ما را به مسیر حرفه خود برگرداند.

مسئولیتش با خود شماست و نه هیچ کس دیگر

مسئولیت شماست که بفهمید کجا شغل و حرفه شما با هم نقطه اشتراک دارند و چگونه هرکدام به پیشرفت دیگری کمک می کند. اگر در شغلی هستید و به قدم بعدی در حرفه و جایی که می خواهید بروید فکر نمی کنید لازم است که اینکار را انجام دهید.  اینکه مشخص کنید که آیا در مسیر حرفه مورد نظرتان هستید یا نه، می شود این کار با برنامه ریزی ۳، ۶ و ۱۲ ماهه انجام داد.

کارهایی که انجام می دهید و کارهایی که دوست دارید انجام دهید را بنویسید و سعی کنید با خطوط آنها را به هم وصل کنید، اگر نمی توانید بین آنها ارتباطی پیدا کنید، فکر کنید چگونه می توانید این ارتباط را برقرار کنید. چه کاری لازم است انجام دهید تا احساس کنید که شغل و حرفه شما در یک راستا هستند؟

لطفا قاعده یکی بودن شغل و حرفه را کنار بگذارید و برای آینده خودتان برنامه ریزی کنید.

دیگران درباره این پست چه می گویند؟ (3 نظر)

نظرتان را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×